Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“
Europos šalių kino forumas „Scanorama“

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ yra didžiausias ir svarbiausias rudens sezono kino renginys Lietuvoje.

2003 metais įkurtas kino festivalis prasidėjo kaip Šiaurės šalių kino forumas ir iš pradžių į kino teatrų sales traukė išskirtinai skandinaviško kino gerbėjus. Užmezgusi stiprius draugystės ir bendradarbiavimo ryšius su svarbiausiais Europoje vykstančiais Šiaurės šalių kino festivaliais (Ruano kino festivaliu Prancūzijoje, Liubeko Vokietijoje, Geteborgo Švedijoje ir kt.), netrukus „Scanorama“ tapo didžiausiu Šiaurės šalių kino forumu Baltijos regione.

Dar po trejų metų „Scanorama“ tapo tarptautinio Europos kino festivalių tinklo „Alliance of Central and East European Film festivals” nariu, o nuo 2006 metų pradėjo bendradarbiavimą su Austrijoje įsikūrusiu Tarptautiniu Linco kino festivaliu „Crossing Europe“.

Sparčiai augdama, plėsdama savo geografinį lauką (būtent „Scanorama“ buvo pirmasis Lietuvos kino festivalis pristatęs filmus ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje bei Šiauliuose) ir sulaukdavusi vis daugiau žiūrovų, 2009 metais „Scanorama“ tapo visos Europos šalių kino forumu.  Ir nors dabar festivalio programoje geografija išsiplėtė, „Scanorama“ nepamiršta savo ištakų – ryšys su Šiaurės Europos šalimis, kurių filmai tapo reikšmingu impulsu formuojant festivalio tikslus ir vertybes, ir šiandien yra svarbus „Scanoramos“ akcentas.

Skandinaviška kultūra alsuojanti „Scanorama“ – tvirtų moralinių nuostatų festivalis, investuojantis į kokybę, o rodomais filmais puoselėjantis etines ir profesines vertybes. Prieštaraudama įsišaknijusiam komerciniam skoniui, „Scanorama“ nuo pat pradžių laikėsi tvirtų programos formavimo ir filmų atrankos kriterijų. Festivalis kritiškai žvelgia į nūdienos paviršutiniškus poreikius ir savo pavyzdžiu siekia įrodyti atskirtį tarp komercinės ir meninės sėkmės.

Nuo pirmųjų savo gyvavimo metų „Scanorama“ organizuoja ir renginius kino profesionalams. Industrijos forumas „Scanoramos  kryptys“ yra skirtas kino kūrėjų, prodiuserių, pardavimų agentų ir kitų kino profesionalų bendradarbiavimui tarp skirtingų šalių ir regionų. Per daugiau nei dešimt gyvavimo metų, koprodukcijos forume dalyvavo ir paskaitas skaitė tokie pasaulinio garso kino profesionalai kaip Krzysztofas Zanussis, Nikas Powellas, Michyo Yoshizaki , Yves Pasquier  ir kt.

„Scanorama“ domisi ne tik kino profesionalais, bet ir jaunaisiais talentais, todėl nuo 2008 metų į „Scanoramoje“ pradėta organizuoti konkursinė programa „Naujasis Baltijos kinas“. Tai Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) trumpametražių filmų programa, siekianti ne tik atrasti, bet ir paskatinti geriausius Baltijos šalių talentus. Konkurso nugalėtojas, įvertintas kompetentingos tarptautinės žiuri, apdovanojamas galimybe naudotis kino gamybos paslaugomis būsimam kino projektui, o geriausiam lietuvių režisieriaus filmui  kasmet skiriamas 10 000 Lt vertės piniginis prizas.

2015 metais „Scanorama“ pirmą kartą Lietuvoje surengs „Pokalbį su režisieriumi “ („Director’s Talk“) kurio metu viena įdomiausių šiuolaikinių britų kino atstovių Joanna Hogg dalinsis savo patirtimis ir įžvalgomis, praversiančiomis ne tik pradedantiesiems kūrėjams, bet ir kolegoms profesionalams.

Nuolat augdama ir plėsdamasi „Scanorama“ lieka ištikima savo principams ir vertybėms: dalintis geriausių filmų atradimais, provokuoti diskusijas, formuoti diskursus su kūrėjais ir ieškoti atsakymų į kinui aktualius klausimus. Todėl kiekvienų metų lapkričio mėnesį keturiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose) vykstantis festivalis, per kone dvi savaites žiūrovams pristato daugiau nei 100 įdomiausių ir vertingiausių pastarųjų metų Europos kino kūrinių, kviečia į susitikimus su reikšmingiausiais šiuolaikiniais kino kūrėjais ir į akistatą su pačiais savimi.

NOMINACIJĄ PRISTATO: 

mediatraffic